História obce Malá Čierna
Dávna doba...
Malá Čierna ako osada Lietavského panstva mala svoju históriu spojenú s dejinami tohto hradu. V knihe LIETAVA od historika Ondreja KAVULJAKA (Matica slovenská, Martin, 1948) sa píše: „K Lietavskému hradu pôvodne patrilo celé územie, rozprestierajúce sa v údolí niekdajšej rieky Lietavy, dnes Rajčianky, o výmere 40 000 ha. Pred postavením hradu bol celý tento kraj porastený pralesmi. Hrad založili na využitkovanie, obranu a spravovanie tohto kraja. Pralesy nedonášali úžitku, preto ako v tie časy všeobecne na Slovensku zaviedlo klčovanie. Klčovaním lesov a odvodňovaním močiarov sa získavalo postupne viac a viac zeme pre role, lúky a pastviny. Na pozemkoch, vhodných pre poľné hospodárstvo vznikali majere, pri majeroch neskôr vznikali osady roľníckeho a pastierskeho ľudu poddaného lietavskému hradu... Osady, ktoré vznikli pod vplyvom kolonizačnej aktivity zámockého panstva, mali svoj osud viac-menej spojený s dejinami hradu. Bolo ich celkom 35, ako napríklad: Babkov, ... Černá, ... Zbýňov.“
Ďalej sa dočítame: „Aj urbár z roku 1543 obsahuje súpis dedín - Lietave poddaných a počet usadlostí. Podľa tohto mala Černá 5 roľníckych usadlostí, 2 bezroľných domkárov a 5 fojtov...“
„...Spôsobilí synovia zámockých poddaných dostávali rozličné funkcie pri majeroch a v zámku, pri hospodárstve a pri obrane hradu. Za ich služby povýšili na šoltýsov, alebo úradníkov, prípadne i pozemančili. Tak vznikli známe šoltýske a neskôr i pozemančené rodiny v Rajci – Rajcsanych, vo Frývalde – Frývaldskych,... v Černej – Čerňanských, ktorá bola pozemančená už pred rokom 1543."
Avšak najstaršia písomná správa o našej obci pochádza zo 6.3.1471, kde v darovacej listine uhorského kráľa Mateja Korvína, vydanej v Budatíne pre Ladislava Podmanického a jeho syna Jána, sa spomína aj Malá Čierna /Kys Charna/. V ďalšej darovacej listine z roku 1474, v ktorej Matej Korvín daroval lietavské hradné panstvo Pavlovi z Kaniže, sa spomína opäť aj Malá Čierna. Od prvej polovice 15.storočia sa začala Čierna deliť na Veľkú Čiernu a Malú Čiernu.
Jej prvý popis poznáme z roku 1626 na základe zachovaných písomných prameňov. Názov obce sa v priebehu storočí menil: rok 1471 – Kys Charna, 1474 – Cherna Parva, 1510 – Kys Czorna, 1808 – Malá Cžerna, 1927 – Malá Čierna.0
- V roku 1905 si naši občania svojpomocne postavili školu.
- Obecná knižnica bola založená v roku 1926. Prvé knihy dal štát a 1.marca 1926 mala knižnica 30 kníh. Teraz má knižnica v inventári 2 873 kníh.
- Dobrovoľný hasičský zbor v obci vznikol 1.novembra 1928. Založený bol z iniciatívy notára Matúška a Drobného. Prvým veliteľom bol Štefan Filo. Od roku 1979 je predsedom DPO v obci Jozef Čerňanský, ktorý pracuje aj v Okresnom výbore PO.
- Obrovské škody na ovocných stromoch spôsobila krutá zima vo februári 1929. V Malej Čiernej v tomto roku vymrzlo 77 jabloní, 47 hrušiek, 615 sliviek, 14 orechov.
- Obecný dom bol postavený v roku 1932 za notára Vincenta Matušeka a richtára Vavrina Slyšku. Terajšia budova kultúrneho domu sa začala stavať na pozemku starého obecného úradu a časti školského pozemku za veľkej pomoci miestnych občanov na jar 1975, predsedom MNV bol Ján Mikolka. Kuchynku v kultúrnom dome zariadila riadom a celkovým vybavením organizácia Zväzu žien, Jednota SD a MNV. Inventár teraz podľa potreby obnovuje Obecný úrad.
- 5.septembra 1938 rímskokatolícka stolica rozhodla v Malej Čiernej postaviť kaplnku, ktorá bola vysvätená v máji 1942.
- Počas II. svetovej vojny prežili útrapy koncentračných táborov aj muži z našej obce: Ondrej Liška, Jozef Filo, Ondrej Novosad a Ondrej Sýkora, medzi partizánmi na Fačkovskom sedle zahynul Jozef Čerňanský.
- Elektrická energia bola do našej obce zavedená za štátne trovy v roku 1947 za richtára Štefana Lišku, telefón pre MNV bol zavedený do obce taktiež v roku 1947.
- Jednotné roľnícke družstvo bolo založené v obci 10.10.1959 a prvým predsedom sa stal Ondrej Slyško. JRD končí svoju činnosť dňom 31.12.1968, kedy prechádza pod správu ŠM Rajec, ako samostatný hospodársky dvor Malá Čierna.
- Prvú futbalovú loptu zakúpili mladí nadšenci futbalu v 30-tych rokoch za ukradnutú hus v Jasenovskej doline, ktorú v Rajci predali židovi. V roku 1963 sa futbalová jedenástka obce zúčastnila turnaja o Putovný pohár, ktorý doteraz opatruje Obecný úrad. Na tomto turnaji sa rozhodli založiť v obci športový oddiel Telovýchovná jednota. Zakladajúcim a prvým predsedom TJ bol Oldrich Kráľ, ktorý bol trénerom, predsedom aj organizátorom všetkých akcií v jednej osobe. Predtým hrávali futbal na Rovienkoch. Schádzali sa na povel hlavného rozhodcu Petra Čerňanského, ktorý ich búchaním lopty zvolával. V roku 1965 – 66 uvoľnilo družstvo /vtedajšie JRD/ pozemok na nové futbalové ihrisko v Doline.
- 5.marca 1960 prišiel do obce prvý autobus.
- Organizácia Zväzu žien vznikla v obci v roku 1965 a prvou predsedníčkou bola Mária Lišková. Najväčší rozmach dosiahla organizácia v roku 1982, kedy sa do tohto Zväzu prihlásila väčšina žien obce. Zväz viedla až do roku 1990 predsedníčka Emília Tvrdoňová. Organizovala rôzne akcie – kurz šitia, pečenia, zájazdy žien a vytvorila spevácku skupinu z radov žien. I keď sa organizácia po nežnej revolúcií rozpadla, zostala nám v spomienkach spolupatričnosť našich žien.
- Vodovod v obci sa začal budovať za pomoci občanov v roku 1968 pod vedením predsedu MNV Jána Mikolku. Správu nad vodovodom prevzal SEVAK v roku 1985 a odvtedy je voda aj spoplatnená.
- Zbor pre občianske záležitosti (teraz v správe Obecného úradu) začal pracovať v roku 1975 a pripravoval rôzne akcie – vítanie detí do života, posedenie so staršími spoluobčanmi a rozlúčka s brancami.
- V roku 1980 sa obec ako nestredisková pričlenila k mestu Rajec.
- V roku 1990 sa obec oddelila od Rajca a bol vytvorený Obecný úrad v obci.
- 23.7.1994 sa v obci dobudovala požiarna nádrž na pomoci ZO DPO.
- V roku 2001 obec odkúpila od Farského úradu v Rajci bývalú školu, ktorá bola následne zrekonštruovaná.
- V roku 2005 bol postavený viacúčelový stožiar na Konopnom luhu, na ktorom mali zariadenie spoločnosti - Orange, Towercom a Nelson.
- V roku 2006 prebehla plynofikácia obce.
- Od roku 2006 do roku 2009 prebehla výstavba viacúčelového ihriska na Tehelni, ktorú obec vyúžíva aj na hodové slávnosti.
- 14.9.2008 v spolupráci s Klubom priateľov Francúzska a Slovenska v Žiline bol otvorený overovací 0. ročník Memoriálu Louisa Crosa, tj. Turistické podujatie pre cyklistov a peších na trase Malá Čierna – Bodiná – Vrchteplá – Súľov – Hradná – Malá Čierna. Pánovi Louisovi Crosovi bola odhalená pamätná tabuľa na budove Obecného úradu, ktorej autorom ja akad.soch. Štefan Pelikán.
- 13.9.2009 sa uskutočnil 1.ročník Memoriálu Louisa Crosa, ktorý slávnostne otvoril minister obrany Ing. Jaroslav Baška. Táto akcia má v širokom okolí veľký ohlas, nakoľko na každom ďaľšom ročníku sa zúčastňuje viac priaznivcov.
O stavbe jednej s najväčších kapĺnok v širokom okolí sa rozhodlo na priateľskej pokonávke medzi rímskokatolíckou stolicou v Malej Čiernej a Jánom Frátikom, murárskym majstrom zo Žiliny 5.septembra 1938, ten poveril jej stavbou murárskeho remeselníka Jána Babulu a tesárskeho majstra Jozefa Lednického. Vysvätená bola v máji 1942 miestnym farárom, dekanom Alojzom Marsinom. V roku 1991 bolo ku kaplnke pristavené sakristie a tak už kolstolík dostal nový šat nielen z vonku ale aj z vnútra. Slávnostné vysvätenie vykonal vdp.Michal Keblúšek 14.9.1991 na sviatok Povýšenia Svätého Kríža. Od tohto roku sa datujú aj celoobecné hody v obci.
V roku 2008 Farský úrad v Rajci, ktorý vedie pán dekan Vladimír Kutiš spolu so starostom obce Jozefom Filom a kostolníčkou Krajčiovou Vincenciou bola prevedená za pomoci občanov vnútorná rekonštrukcia kostola. V roku 2010 kostol dostal aj vonkajší nový šat, drenáž okolia a úpravu chodníkov.
V kanonickej vizitácií z roku 1803, ktorú previedol Nitriansky biskup Xaver Fuchs sa píše, že všetci obyvatelia obce sú katolíci.