Dejiny obce Malá Čierna
Dejiny Obce Malá Čierna
Malá Čierna ako osada Lietavského hradu mala svoj vývin spojený s dejinami hradu. V knihe Lietava od historika Ondreja Kavuliaka, vydanej v Martine r. 1948 je napísané toto: K Lietavskému hradu pôvodne patrilo celé územie rozprestierajúce sa v údolí rieky Lietava, dnes Rajčianka. Pred postavením hradu celý tento kraj bol porastený pralesom. Hrad založili na obranu a spravovanie tohto kraja. Pralesy nedonášali úžitku, preto ako v tie časy všeobecne na Slovensku zaviedli ich klčovanie. Klčovaním lesov a odvodňovaním močiarov zaberalo sa postupne viac zmene pre role a lúky, pastviny na pozemkoch pre poľné hospodárstvo vznikali majere. Pri majeroch vznikli osady roľníckeho a pastierskeho ľudu poddaného Lietavskému hradu. Najväčšia a najstaršia osada vyvinutejšia sa v mesto bol Rajec už v roku 1397. Osady, ktorých sa vyvinulo pod vplyvom kolonizačnej akcie zámockého panstva bolo 35, medzi ktoré patrila i osada Čierna.
Lietavskému panstvu v 16.storočí patrilo len 22 osád. Pravda tento počet nebol nikdy ani predtým ani potom pevne stanovený. Chotárne časti niektorých dedín najmä tých, ktoré ležali na perifériách zámockého územia, boli predmetom stálych hraničných sporov pri ktorých celé dediny, alebo ich časti prechádzali spod správy listovného panstva pod správu susedných hradov, ako boli Bytča, alebo Strečno. Časom i Lietava sa zmocnila pozemkov ležiacich mimo hradného územia, takže niektoré osady prechádzali z jedných rúk do druhých, pričom poddaný ľud takých sporných osád a pozemkov mnoho trpel. Príčinou sporných a násilných presunov hraníc boli už spomínané deľby majetkov a dedičné zvady. Hospodársky život na území Lietavského panstva sa spočiatku vyjadroval len v obsadzovaní pozemkov a klčovaní lesov, čo bolo automaticky spojené s privlastňovaním. Presné záznamy o postupe privlastňovania sa nezachovali. Preto aj prvopočiatky osady Čierna, že kto bol prvým usadlíkom či nejaký pastier, horár, drevorubač, alebo ľudia z dolných zemí od Dunaja, ktorí utekali pred pustošiacimi tureckými vojskami to nám bude vždy tajomstvom, lebo niet o tom písomných záznamov. Urbár z roku 1543 obsahuje súpis dedín Lietavskému panstvu poddaných, medzi ktorými sa spomína aj obec Malá Čierna. Avšak najstaršia písomná správa o našej obci pochádza zo 6.3.1471, kde je konkrétne uvedené v listine uhorského kráľa Mateja Korvína vydanej v Budíne v ktorej daroval Považsko-Bystrické hradné panstvo Ladislavovi Podmanickému a jeho synovi Jánovi. Medzi obcami patriacimi vtedy k tomuto panstvu spomína aj Malú Čiernu (Kys Charna).
Keď potom 19.9.1474 ten istý Matej Korvín daroval Lietavské hradné panstvo Pavlovi z Kaniže, Malá Čierna (Chyrna Parva), kde sa spomína ako obec patriaca k Lietavskému hradnému panstvu, čo Matej Korvín opäť potvrdil. 5.9.1476 časť zeme v Malej čiernej patrila zemanom. Muselo tak byť už od starších čias a pôvodne to azda bol ten istý zemiansky rod (Čerňanský), ktorému patrila i osada Veľká Čierna, ktorá natrvalo ostala zemianskou osadou a nepatrila nijakému panstvu. Šimon, syn Lukáča z Bodiny za seba aj za svojho zomretého brata Mikoláša, predal svoj majetok v Malej Čiernej 3.3.1510 za 40 dukátov Jánovi Podmanickému a jeho dedičom, čím sa táto časť Malej Čiernej dostala Považsko-Bystrickému panstvu. Neskôr asi Michal Podmanický daroval tento majetok Jurajovi Brigantovi z Rašova svojmu kastelánovi Bystrického hradu, ktorý sa v januári roku 1525 spomína ako Juraj Brigant, predtým z Rašova – teraz z Malej Čiernej. Neskôr potom vystupuje ako obec Malá Čierna patriaca trvale k Lietavskému hradnému panstvu. Jej prvý popis poznáme z roku 1626 na základe zachovaných písomných prameňov. Možno predpokladať, že trvalé osídlenie Malej Čiernej je od 14.storočia. Pôvodne išlo o jednu obec Čierna, ktorá sa buď vlastníckou deľbou, alebo rozšírením skultivovaných plôch začala najneskoršie od prvej polovice 15.storočia deliť na Veľkú a Malú Čiernu.
- v r.1471 – Kys Charna
- v r.1474 – Cherna Parva
- v r.1510 – Kys Czorna
- v r.1520 – Kys Cherna
- v r.1808 – Malá Cžerna
- v r.1927 – Malá Čierna
Počet obyvateľov v r.1851 bol 210 katolíkov a 15 židovského vyznania
Počet obyvateľov v r.1869 bol 221
Počet obyvateľov v r.1880 bol 232
Počet obyvateľov v r.1890 bol 247
Počet obyvateľov v r.1900 bol 303
Počet obyvateľov v r.1910 bol 312
Pečatidla mala obec 2 nedatované:
- v obraze na troch zo zeme vyrastajúcich ratolestiach sú tri okrúhle kvietky. Toto pečatidlo sa používalo ešte v roku 1874. – Veľkosť pečate bola 24mm, Kolopis pečate znel: ,,SIGIL (LUM.P) OSSE. – SSIONIS). KISSCERNA.“
Tab.IX. Pečať typu T 1784
- v obraze je na pažiti ker s troma ružami. Používalo sa v roku 1870 – Veľkosť pečate bola 33 mm. Kolopis pečate znel: “KIS.CSERNA KÖZ SÉG PECSÉTJE.“
Tab.XXVI. Typizovaná pečať
HRAD LIETAVA
Czoborovská listina z 20.januára roku 1620
Girek Valach a Melicher Mandák, môže slobodne a tiež ich potomkovia po dobu štyroch rokov, roľu túto zveľaďovať (užívať), bez akýchkoľvek dankov (daní) a robôt oslobedení. Po uplynutí tých štyroch rokov, každý nový rok dvanásť zlatých uhorských na dva termíny (totižto na svätého Jána – florenov 6 a na vianoce ďalších florenov 6), nám i potomkom naším dávati musia.
Od iných daní a robôt po uplynutí štyroch rokov ich oslobodzujeme, pokiaľ roľu túto riadne nezbudujú.
Pre lepšiu istotu toho všetkého list tento pečiatkou našou sme potvrdili a podpísali a jim vydali.
Dátum in Arce Nra (nostra) praescrifa Lietava die Vigesima pannarij. AO (Anno) Domini niellesimo, Cexcentesimo, Vigesimo. Czobor Erseheth.nu.pr. (L.S.) Neskoršia ruka: Pomimo dvanásť zlatých povinní sú dávať každoročne za poriadky florenov štyri. Vyfalusy Pál nu pr.
Odpísané zo Slovenského letopisu, Sasínek r. 1879 (R.III.č.1.)
Urbáre hradného panstva Lietava z roku 1628 pre Malú Čiernu uvádzajú:
Richtár býva poriadný, každý rok iný.
Anno 1625 je stanovený jej osvietenosťou Alžbetou Czoborovou, ustanovený je tam richtár ustavičný a zákupný, ktorý za pol richtára soľ, kapry, haringy a dojivo panské v istej cene bráti jest povinen. Hotovej sumy do roka platí flor.20, ak nato list od jej osvietenosti panej, jemu vydaný dosvedčuje.
Sedliaci Michal Mandák a Melicher Mokrý vysejú na svoje role asi 16 liken. Sena môžu mať po jednej fúre.
Jano Mišiak vyseje tiež tak, ale on richtárom zákupným jest učinen. (Platí richtárovi). Roľa Taraškova je skrz jej osvietenosť Anno 1620 daná Jirikovi Valachovi a Melicherovi Mandákovi, od ktorej každý rok platia flor.12. Od iných daní a robôt sú oslobodení. Spoločne platia dlh Svätojurský flor.2 a iné poplatky, spolu florenov 25. Illeš dávali, kde boli traja. Žita luk, jačmeňa 3 luky, ovsa 3 luky, k tomu hnojiva 8, sliepok 8, husi 4, vajec 40. (Luk je miera alebo objem). Hotovej sumy spolu bolo 32 florenov. Hoferi (ľudia, ktorí nič nemali) boli traja. Melicher, Mandák, Ján Mandák a Ján Nemček, títo sú povinnosti zbavení.
Zemianské domy boli 2.Bernatské a 2.Čerňanských. Títo v čase potreby ve zbroji museli nastúpiť, dary darovať, zámok opravovať, desiatok od oviec i od medu dávať, tiež kapry, soľ, haringy a dojivo panstvu sú dlžní.
KANONICKÁ VIZITÁCIA (r.1803) MALEJ ČIERNEJ
Previedol ju Nitrianský biskup Xaver Fuchs, sú v nej tieto záznamy o Malej Čiernej.
Všetci obyvatelia obce sú katolíci, nie sú tam ani luteráni, ani židia. Zemepán sa tam tiež nenachádza. Škola tiež nie.
Hrobárom bol Štefan Mandák, pôrodná asistentka Katarina Drevenáková – nepotvrdená a nediplomovaná, vedela krstiť a je to poriadna katolícka žena.
V katolíckej vizitácii z roku 1831 sa píše:
KRÍŽE
Okrem kríža na cintoríne s plechovým umučením je druhý kríž naproti mlynu, udržiavaný je obcou.
Tretí kríž s dreveným umučením je v údolí Dubová pri ceste vedúcej k Malej čiernej, ktorý postavil vznešený občan Jozef Čerňanský s venom 52 zlatých roku 1810. Tu sa už uvádza aj zemepán – rodina Čerňanských.
Škola sa tu ešte stále neuvádza. Hrobárom bol Ondrej Húdek, ktorý mal od väčšiej jamy 30 desiatok, od menšiej 18 desiatok.
Slovo na úvod
Nasledujúce informácie sú čiastočným výberom podľa starej kroniky, ktorú viedol pridelený notár Ďurčianského notárskeho úradu v Rajci. Jeho meno je Ján Šmigáň, ktorý bol 11.9.1934 zvolený za obecného kronikára v Malej Čiernej, pretože bol aj prideleným obvodným notárom pre Malú Čiernu. (viď.zápisnica z 23.10.1934 pod č.19-23/34)
Časť všeobecná
Malá Čierna leží v malej kotline medzi Dlhou Horou, Tisovým, Dubím, Húbočou a Dubovým. Z troch strán je obkolesená horami iba z južnej strany je táto kotlina otvorená. Obec nevznikla v najspodnejšom okraji, kde sú tri silné pramene. Tieto údajne privábili prvých Maločerňanov k usadeniu.
Vývojový smer obce bol z východu na západ až k potoku, ktorý tečie cez západnú časť dediny a tu sa potom obrátil pozdĺž potoka, ktorým smerom sa uberá i teraz. Prevažne sa teraz pristavujú nové domky na severný okraj, takže terajšia podoba ležiaceho veľkého sa mení. Až možno neskoršie bude mať obec podobu veľkého na spodu s akousi pätkou.
Podoba obce
Terajší chotár vedie z rovne na Dlhej Hore dolu Snohom pri Trsťovej (prv sa volala Budašová), dolu Trstím po jarčeku cez medzu Feriančíkovej role na juh, odtiaľ medzou medzi Kopanicami a Nádavkami na cestu Konopný luh, ďalej chotárom cestou na hradzku (udržiavaná vozová cesta z Malej Čiernej na cestu Rajec – Považská Bystrica) kúsok pozdĺž hradzkej na Skalice – na Dubnú Skalu – na Petrovu, dolu Petrovu smerom severovýchodným ku krížu pod Stráže, odtiaľ na severozápadne za hliny hore Snohom na vrch Ivanova a na Liščiu Skalu – na Vrškteky, až na Horné lazy – hore Priečinou na Malé Hradisko – dolu boky na Mandáke lúky – odtiaľ smerom juhozápadným na Marek – ďalej na Vančovu Skalu hrebeňom na Zadanové – smerom južným na rovinu na Dlhej Hore.
Erb rodu Čerňanských prvých obyvateľov
CSERNYÁNSZKY.I.
Erb: proti skale skákajúci jeleň.
Klenot: Obrnené, ohnuté rameno drží v pästi krivý meč.
Šľachtické svedectvo: Od prešporskej stolice, vyhlásil Szabolcs, pre Jána Csernyánszkého z Kis:Csernej 1861 stoličný sudca.
Tento rod pochádza z Ragy a kis:Čsernej v trenčianskej stolici, kde ešte teraz je majetný.
Obyvatelia
Komasácia
Pozemková reforma
Výnos pôdy
Dedické konanie
Plodiny
Na Veľkých zemiach sa siali všetky tu obvyklé plodiny ako raž, jačmeň, ovos, pohanka, šošovica, bôb a hrach. Na Konopných lúkach to isté, ale v menšom množstve.Za Jasenovským Dielom len ovos.
V Priečniciach najviac šošovica a ovos.
Za Krúžkom ovos a pohanka.
Na Záhumní ovos a pohanka.
Pod Špaňou dolinou šošovica a ovos.
Na Olive šošovica a ovos.
Na Močiari bôb, jačmeň, ovos a pohanka.
Na Veľkých Zemiach raž, jačmeň, ovos a pohanka, šošovica, hrach a bôb.
V starších dobách sa pestovalo najviac konope – ľan, ako v dnešnej dobe, lebo ich potrebovali na výrobu šiat a na výrobu kolomaže.
Kedy sa čo na poli robí
Orie sa na jar pod obilniny, ktoré sa zasejú ručne a to tým spôsobom, že si gazda priviaže na plecia plachtu o rozmere 70x70 cm a pred sebou v ľavej ruke drží predné dva rohy, takže si môže do dutiny na plachte nasypať obilie, ktoré pravou rukou rozhadzuje po poli asi po šírke 3m. Po rozsiatí sa bráni. Po jednom mieste sa prejde v kyprej zemi raz, v ťažkej zemi, kde je pýr dvakrát. Zemiaky sa zaorávajú začiatkom mája, okopávajú sa začiatkom júna, ohrňajú sa v druhej polovici júna. Včasé zemiaky sú prvé na konci júla, všetky zemiaky sa kopú od 15.septembra.Domáce zvieratá
Na uvedených majetkoch bol tento dobytok: v roku 1935 teľce, plemenný býk, jalovice, kravy, kone. Ďalej sa chovali prasce a ovce. Chov oviec bol pred 40 rokmi dokonca značne vysoký. Vtedy sa v obci robil ovčí syr a žinčica. Chov oviec oslabol pred svetovou vojnou. V polovici minulého storočia bol aj značný chov volov, ktorých chovali ako výlučne ťažné zvieratá. Pozoruhodné je, že chovali sivé voly stepnej rasy s dlhými nohami, ktorá je v tunajšom kraji neznáma. Teľatá si gazdovia dochovávali od svojich kráv. V obci bol v roku 1927 spoločný plemenný býk s Veľkou Čiernou. Hovädzí dobytok si každý gazda pasie sám na vrškoch nezalesnených i zalesnený. Najlepším pasienkom je pod Markom, ktorý patrí urbárom. Od roku 1934 je v obci malá mliekareň Jozefa Čerňanského a Jozefa Domanického v ktorej sa denne odstreďuje asi 70l mlieka. Prasce sa teraz chovajú výlučne biele - nemecké ušľachtilé. Gazdovia ich chovajú v prvom rade na odpredaj a po 1.kuse si nechávajú každý rok na zabitie. Slaninu a mäso si údia vo svojich pieckach a komínoch. Len máloktorí stápajú slaninu na masť. Hydinu – sliepky, kohútov, husi, kačky, moriakov a perličky chovali na predaj a pre perie. Mäso z hydiny jej chovatelia veľmi málo pojedia.Divé zvieratá
Zo savcov sa vyskytujú zajace a ojedinele srny a líšky. V kurínoch si niekedy zašramotia tchor a kuna. Pred 70 rokmi bývalo hodne vlkov, ktorí spôsobovali značné škody na ovciach. A pred 40 rokmi diviaci robili veľké škody na poliach.Vtáky
Z vtákov je hodne drozdov a kosov, kým straky sa vyskytujú len veľmi zriedka, hoci pred 30 rokmi ich bolo veľa. Z dravých vtákov sú to jastraby, sovy, vzácnejšie sú sojky, pistorice, kuvici a ďatle. V dedine má privát vrabec, v lete lastovičky, (ktoré majú akúsi posvätnú úctu u ľudí.)Včelárstvo
Lesy
Lesov je v chotári obce ešte stále dostatok, veď zaberajú 40% všetkej pôdy. Väčšia časť lesov patrí Urbárom. Lesy sú samorastlé – nie vysadené a o odbornom udržiavaní sa nedá hovoriť. Podľa zistenia boli vyrubované lesy v rokoch nasledovne:Hájnica v roku 1813 (samostatne bol potom narastený bukový les)
Za Dubím v roku 1906
Priečina v roku 1908
Skalice v roku 1910
Boky v roku 1911
Hradisko v roku 1912
Teraz sú lesy takto porastené:
Cysové | 50 ročný | jedľový |
Háj | 25 ročný | miešaný (jedľa a buky) |
Hájnica | 25 ročný | miešaný (jedľa a prevažne buky) |
Húboče | 50 ročný | bukový |
Dubová | 40 ročný | svrčina a červený smrek |
Petrová | 25 ročný | jedľový a bôrový |
Dlhá Hora | 50 ročný | miešaný (buk, jedľa, smrek, bôra) |
Dúbie | 50 ročný | miešaný (bukový) |
Drevo sa do cudzích obcí nevyváža, hlavne nie v terajšiej kríze a používa sa na kúrenie. Iným materiálom sa v obci nekúri.
Ovocné stromy
Ovocné stromy – tým sa v obci najviac darí a to sú: jablone, slivky, hrušky, čerešne, vlašské orechy, egreše. Ovocinárstvu sa obyvatelia nevenujú. Majú aj ovocinársku striekačku v cene 300Kč – na postrekovanie ovocných stromov, nepoužíva ju nikto. Obrovské škody na ovocných stromoch spôsobila krutá zima vo Februári 1927, ktorá postihla celú Republiku. V Malej Čiernej v tomto roku vymrzlo: 77 jabloní, 47 hrušiek, 615 sliviek a 14 vlašských orechov. Na spracovanie ovocia neni doposiaľ v obci žiadny závod. V roku 1932 bolo zasadené 200 morušových kríkov okolo cintorína, ale značné sucho ich poškodilo a jeden z rozhnevaných občanov ich úplne zničil.Vodovod
Dobrej pitnej vody je v obci hojnosť v studniach jednotlivcov. Studne sú valcovitého tvaru, vnútri vykladané kameňom. Sú 4m hlboké a voda je všade skoro 2m pod povrchom. V roku 1929 bola zriadená obecná pumpa 5m od kaplnky, ale už sa nepoužíva. Silné pramene sú nad dedinou na východnom okraji. Mohutnosť týchto prameňov bola v rokoch 1933, 1935 meriavaná, keďže má slúžiť pre obecný vodovod. Vodu meriaval starosta obce. V roku 1936 sa podarilo vyriešiť myšlienku obecného vodovodu, ktorý mal byť napájaný z uvedených prameňov. V roku 1934 bola na východnom okraji vybudovaná betónová nádrž na vodu. Slúži v prvom rade, ako zásoba vody pre prípad požiaru.Zamestnanie
Takmer všetci obyvatelia v tunajšiej obci sú roľníkmi. Pred svetovou vojnou chodievali na sezonné práce do Čiech a na Moravu. Cez vojnu do Maďarska. Niekedy v lete odišli z obce skoro všetci chlapi. Mzdy týchto sezónných robotníkov bývali a sú vždy nižšie, ako ostatných robotníkov. Táto vrstva je tiež na najniššiej životnej a duševnej úrovni. Mnohí ani nevedia v ktorom kraji boli. V novšiej dobe je to už oveľa lepšie, ale donedávna to boli ľudia, ktorí len dreli za nízku mzdu a o nejakom kultúrnom živote ani nevedeli.Na nich bohatli veľkostatkári i niektorí gazdovia, ktorí ich tam viedli. Začiatkom 20 stor. mával chlap na deň 1K., žena 0,8K. Cez žatvu bývala mzda dvojnásobná. „Repárom“ sa platievalo od úkolu. Pracovalo sa od úsvitu do súmraku. Okrem mzdy dostávali robotníci aj deputát tj. určité množstvo potravinových lístkov na výživu. Pred vojnou bol muž veľmi spokojný, keď za celú sezónu zarobil 200K. Muži i ženy sú ubytovaní v jednom baráku (teraz už oddelene) a spávajú na príčniach.
Remeselníci
Remeselníci v obci nie sú. So všetkými remeselníckymi prácami chodia ľudia do Rajca. Je v tom ešte kus starej doby, kedy mesto bolo sídlom remesiel a ich cechov.V Malej Čiernej by sa remeselník neuživil.
Živnostníci
Živnostníkom v obci je Michal Slyško, ktorý ručne vyrába s jedným pomocníkom cementovú škridlicu a majitelia (už spomenutej) mliekarne Jozef Čerňanský a Jozef Domanický.Obchod v obci neni.
Krčma
V dedine bývala od nepamäti jedna krčma. Patrila kurialistom tj. bývalým zemanom a tí ju dávali do árendy. Zanikla asi v roku 1880. Potom mávali krčmu jednotlivci. (Tisa, Donath, Žána, Šulen – písané foneticky - patrne to boli Židia.) Ďalej mali krčmu Jakub Špánik, Jozef Kmetík, Mikuláš Slyško, Michal Slyško, Ondrej Líška a naposledy Vavrin Slyško terajší starosta do roku 1933. Potom krčmu zatvoril pre nedostatok zákazníkov. Teraz sa alkoholických nápojov vypije veľmi málo, lebo je strašný nedostatok peňazí. Ani vo Veľkej Čiernej neni krčma, iba malý obchod a trafika, kde sa predávajú zorky tč. najlacnejšie cigarety – 1 kus za 10 halierov.Vysťahovalectvo
Keďže pôda je tu dosť skúpa a peňazí neni, sťahoval sa značný počet ľudí pred vojnou a čiastočne i po vojne do Ameriky.Bola to kedysi zem blahobytu, kde náš človek hrdľačil pri najťašších prácach len, aby zarobil pár dolárov.
Veľmi lákavé bolo, že dolár mával vždy vyšší kurz než terajšie peniaze. (pred vojnou 1 Dolár = 5Kč, v roku 1919 1 Dolár = až 120 Kč, v roku 1930 = 34Kč, teraz po Roosweltovej devalvácií 23 Kč.)
Amerikáni: po príchode domov, nakupovali v dedine pozemky a patria im teraz najlepšie domy – murované. Ich životná úroveň je oveľa lepšia ako tých, ktorí zostávajú doma a sezónnych robotníkov. Od roku 1930 však prestala byť Amerika tým eldorádom, ktorým bývala. Kríza je tam vraj horšia ako u nás, takže Amerikáni domov nič neposielajú. Mnohí by sa radi vrátili domov, ale nemajú ani na cestu.
Kríza
Hospodárska kríza neobišla ani našú malú dedinku. Začala sa v ČSR v roku 1930. V našej obci ju začali obyvatelia pociťovať v roku 1931 a najväčších rozmerov dosiahla v roku 1934. Vzniká veľká nespokojnosť medzi ľuďmi a zasiahnuté sú všetky vrstvy, hlavne však tie najchudobnejšie: robotníci a drobní roľníci. Štát sa snaží zmierniť nezamestnanosť a jej následky. Umožňuje núdzové práce a dáva tiež podpory nezamestnaným na výživu. Dostávajú poukážky na potraviny tzv. stravenky, alebo lístky s cedulkami. Stravenka je v hodnote 10Kč a dostávajú 6ks. na mesiac: (Ženatý živiteľ rodiny a úplne nemajetný.) Pre dedinu je menší prídel, ako pre mesto. V roku 1931 a 1932 dostávala obec štátneho príspevku 64.180 Kč, na cesty, obecný dom, na dreváreň. V roku 1935 dostala obec 22.000 Kč na núdzové práce. Bolo s tým veľa ťažkostí.Bytové pomery
V obci je 66 domových čísiel. Z toho je 39 drevených domov, ostatné sú murované z nepálenej tehly. 27 domov je pokryté šindlicou, 2 domy eterníkom, 8 domov plechom – ostatné šindelom a podaktoré ešte slamou. V domoch, kde je len jedna izba bez kuchyne sa v nej varí i spí. Prvý murovaný dom v obci mal Peter Čerňanský, ktorému ho staval Bernát-Jozef Čerňanský pred 76 rokmi. Stavby bývali prv s vyžšími strechami ako teraz a pozostávali z jednej izby (čiernej od sadzí), jedného pitvora a jednej komory. Nad pitvorom bývala na spanie komora tzv. vrchniak. V izbe je sporák, komína nebolo a dym sa najprv valil po celej izbe a potom sa vytratil otvormi v streche von. Pitvor mal vchod zvonku a z neho sa vstupovalo do izby, komory i nadkomory. Ostatné hospodárske staviská bývali hneď pri dome. Teraz sa humna stavajú ďalej a oddelene od ostatných stavísk. Obytných domov s podbránim na spôsob stavieb v Rajci v našej obci nebývalo – v posledných rokoch sa postavil jeden. Sýpky sú z dreva a z vonku sú pomazané blatom a pokryté šindľom. Stavané sú v záhradách. Prvá sýpka z kameňa bola postavená, asi začiatkom XVIII storočia. Zostávajúci materiál bol použitý pri stavbe zvonice, ktorá teraz stojí niže obecného domu.Jedlo
Strava je dosť jednotvárna a prevážne rastlinná. Najobľúbenejší „jedálny lístok“ je tento:Mlyn
Ešte pred 80 rokmi boli v obci až dva mlyny a to na severnom svahu Petrovej na úpätí, kde dnes vidieť rovný chodníček, ktorý býval korytom náhonu a jamu, kde padala voda na mlynské koleso. Hladina vody bola v tých miestach asi 8m. Mlyny mali prírodný rezervár vody v rybníkoch, ktoré boli na mieste terajších lúk zvaných „na Rybníkoch“. Líškovský mlyn bol asi 100m, Fiľovský asi 250m na západ od terajšieho kríža pod Húbočou. Kedy tieto mlyny vznikli a zanikli sa nedá zistiť, ale nadbytok vody asi nemávali.Zdravotné pomery
Zdravotné pomery obyvateľstva sú dosť uspokojivé. Pri pomerne slabej strave je úmrtnosť dosť malá, kým počet pôrodov je stále dosť značný. Všetkých detí sa narodilo v Malej Čiernej:- v roku 1900 – 10 detí
- v roku 1905 – 7 detí
- v roku 1910 – 17 detí
- v roku 1915 – 10 detí
- v roku 1920 – 4 deti
- v roku 1925 – 11 detí
- v roku 1930 – 8 detí
Pôrodná baba
V obci je jedna pôrodná baba, bez lekárskeho kurzu a ktorej obec ročne platí 160 Kč.Lekár
Obec teraz patrí k zdravotnému obvodu v Rajci, kde je obvodným lekárom dr. Šimko.Trachomová ambulancia
V roku 1932 bola v tunajšiej obci zriadená trachomová ambulancia v obecnom dome. Sem chodí zdravotná sestra z Rajca 2x do týždňa a lieči očnú chorobu, ktorá sem bola zavlečená za vojny a udržuje sa hlavne nedostatkom hygieny. Nákazlivé choroby sa v obci v posledných rokoch vyskytujú len ojedinele.Nemocnica
Vážnejšie nemocní občania sa teraz obyčajne odvážajú do nemocnice a to buď do T.sv.Martina, alebo do Žiliny, kde je však t.č. ešte len očné, chirurgické a pôrodnické oddelenie. Za nemocných sa tam platí 22Kč denne. Nemajetní neplatia nič. Podľa zákona obec za nich pripláca 20% po dobu 4.týždňov – potom už platí za nich štát. Podľa nového zákona od 1.januára 1936 bude za nemajetných platiť všetko štát, ak nie sú občania členmi nemocenských poisťovní.Verejná správa
O verejnej správe z minulosti sa mi podrobnosti nepodarilo zistiť. Ako všade inde i tu býval hlavou richtár. Poradie poznáme až od roku 1870: vtedy bol richtárom Ondrej Líška, po ňom bol Michal Líška (ktorý vydržal 19 rokov), ďalej bol Matúš Filo, Juraj Líška, Michal Sliško, Anton Sporíšek, Anton Líška, Ondrej Líška, Vavrin Slyško.Notárstvo
Notárstvo bolo najprv v Domaniži, kde sa ešte pamätajú na notárov: Domanický Jozef a Martinček. Notárstvo má 7 obcí. Notára i podnotára pred prevratom volievali obecné zastupiteľstvá a od roku 1920 ich menuje ministerstvo a sú štátnymi úradníkmi. Notár prevádza všetkú písomnú agendu a preto má v obecnej správe najvýznamnejšie postavenie a jeho vplyv na obec je veľmi silný. Notár, ktorý skutočne obetavo pracuje v prospech Malej Čiernej je Vincent Matušek. Za jeho iniciatívy sa založil v obci roku 1927 Dobrovoľný hasičský zbor, v roku 1932 sa prevádzali núdzové práce, postavil sa obecný dom, opravili sa cesty. S elánom sa pustili i do stavby vodovodu, ale hospodárska kríza ho zastavila. Horlivo presadzoval aj stavbu elektrizácie, ale narazil na nechuť občanov.Okresný úrad
Okresný úrad pre tunajšiu obec býval zo začiatku v Rajci, potom vo Veľkej Bytči, Považskej Bystrici a asi od roku 1895 v Žiline.Četníctvo
Obec bola pridelená k četníckemu obvodu v Považskej Bystrici, potom v Domaniži. Teraz je četvníctvo v Rajci. (t.č.je 5.četníkov)Obecné zastupiteľstvo
Podľa terajšieho stavu je všetko obyvateľstvo obce zastúpené obecným zastupiteľstvom, ktoré je volené všetkými občanmi bez rozdielu pohlavia, ktorí majú 21.rokov. Volitelní občania do obecného zastupiteľstva sú 26.roční. Malá Čierna má v obci zastúpených 12 členov. Posledná voľba bola 14.9.1931 a bola podaná len kandidátka Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a boli za ňu zvolení. Michal Sliško, Ján Líška, Ondrej Líška ml., Ján Špánik, Anton Líška, Juraj Sliško, Ľudovit Mandák, Ján Filo, Jozef Čerňanský, Florián Novosád, Štefán Čerňanský a Vavrin Slyško. Obecné zastupiteľstvo zo svojích členov volí starostu a obecnú radu.Obecná rada
Starostom bol zvolený Vavrin Slyško – členovia Štefán Čerňanský, Ján Špánik a Anton Líška. Obecná rada vedie obecné hospodárstvo a je výkonným zborom obecného zastupiteľstva, no jej činnosť nie je veľká, lebo vo všetkých vážnejších, hlavne majetkových veciach i tak rozhoduje obecné zastupiteľstvo.Spôsob voľby
Voľby do zastupiteľstva i do obecnej rady sa prevádzajú hlasovacími lístkami – tajne. Výsledky volieb veľmi dobre charakterizujú celkové zmýšľanie ľudu. V Malej Čiernej sú od prevratu stále skoro všetci voličmi Hlinkovej slovenskej ľudovej strany, ktorá má heslo: „za Boha a za národ“, ktorá im inponuje aj heslom – za autonómiu Slovenska, hoci ľudia ani nemajú reálnej predstavy o autonómii. Myslia si, že pri jej zavedení vyženú Čechov a bude Slovákom dobre. Pred voľbami čakali voliči, že im už bude po voľbách dobre. Ale nič sa nezmenilo – hoci každá strana nezabudla zdôrazňovať, že ona im prinesie blahobyt. Ostatné strany v obci mali bezvýznamný počet voličov, preto o ních ani nepíšem. Obecné voľby mávali doposiaľ v obci len jednu kandidátku – Hlinkovú.Komisie
V obci sú k zvláštným úkolom ustanovené komisie. Finančná komisia neni, lebo by nemala praktický význam. Obecnú knižnicu spravuje rada, ktorá má na starosti vyberať knihy – táto komisia však jestvuje len na papieri. Veľmi dôležitá je teraz sociálna komisia, ktorá rozdeľuje stravovacie a chlebové poukážky. Niekoľkokrát bola notárom zmenená, lebo ľudia neboli s ňou spokojní. Teraz sú členmi: starosta Vavrin Slyško, Valentín Čerňanský, Ján Líška, Ján Filo, Gabriel Jendrísek, Jakub Čerňanský Sporíšek, Juraj Sliško a Mikuláš Sliško. Táto komisia sa schádza, keď sa minú stravenky a chlieb. Títo členovia si získavajú touto pracou najčastejšie nepriateľov pri rozdeľovaní straveniek a chleba, lebo každému nezamestnanému sa nikdy nevyhovie.Elektrizácia
Cenným majetkom by bolo verejné elektrické osvetlenie obce. V roku 1932 Severozápadné elektrárne so sídlom v Žiline, ponúkali obci pomerne výhodné podmienky, takže by to bolo obec stálo asi 68 000 Kč. Prípojka by sa bola viedla z Rajca. V obecnej rade sa o nej jednalo 26.2.1931 a ponuku prijala. Hlasovali za ňu: Ján Špánik, František Čerňanský, Ondrej Líška a Vincent Matušek. Po prijatí obecnou radou za 14 dní obecné zastupiteľstvo v obci jednalo 19.6.1931 a hlasovalo za 11 hlasov a proti 1 hlas. V archíve obecných zápisníc je v tom zaujimavá poznámka: 30 dopisov od občanov, ktorí elektrizáciu nechceli – dôvody: proste nechceme, hmotný nedostatok.Obecný hlásnik
Je teda v obci tma, nočné ticho neruší pouličná lampa, iba tvrdý krok obecného hlásnika a jeho trúba – tvrdý asi 30 cm dlhý roh, ktorým v noci od 21.00 do 03.00 hod. trúbil počet hodín a bdel nad nočným poriadkom v obci. Od nepamäti ním býval chudobnejší človek. Jeho plat pozostával v prvom rade z naturalu a to prešlo i do dnešnej doby. Dostával tzv. „zesyp“ t.j.od každého domového čísla štvrtku (15l) jačmeňa a z obecnej kasy 60Kč (v terajšiej dobe). Okrem toho má tzv . „kantácie“ – na Fašiangy chodí od domu do domu a ľudia mu dávajú po kuse slaniny a ovos. Na Veľkú noc dostáva bochník chleba a na Vianoce a na Štefána koláč. Obecný hlásnik vykonával aj fúnkciu listonoša a hrobára. Teraz je obecným sluhom Dominík Špánik 38 ročný.Hasičský zbor
Dobrovoľný Hasičský zbor bol založený za iniciatívy notára Matušeka a Drobného 1.septembra 1928. Ručná striekačka bola zakúpená v roku 1910 a ponovená v roku 1927. Betonová nádrž pre zásobu vody na hornom konci dediny bola vybudovaná v roku 1934.Prví funkcionári Dobrovoľného Hasičského zboru boli: Štefán Filo – veliteľ, Ondrej Slyško – nám.veliteľa, Juraj Slyško- tajomník, Ondrej Líška – pokladník, Ondrej Líška st. – gazda a strojník, Juraj Líška a Matúš Čerňanský – revízori účtov, Ján Špánik, Karol Čerňanský, Ján Líška (Chlebiš), Šimon Hudek a Jakub Sporíšek – členovia výboru.
Doprava, Cesty
Obec leží mimo silnejšiej komunikácie a má dobrú hradskú Rajec – Považská Bystrica. Má prípojku, ktorá bola donedávna len mizernou – neudržiavanou cestou. Počas núdzových prác v roku 1932 ju spravili dosť dobre. Peši však chodia Maločerňania naďalej cez Vojtovú, kde si v roku 1932 spravili kúsok dobrej cesty po rajecký chotár, ale Rajec nechce v nej pokračovať na svojom územi. V roku 1935 sme žiadali okresného úradníka túto cestu vybudovať – nepochodili sme. Cesta do Jasenova sa tiež zlepšila v roku 1932, ale zďaleka sa nemôže nazvať dobrou. Do Hradnej sa chodí cestou na Marek, ktorá je obyčajnou poľnou cestou. Turistické cesty cez chotár nevedú. Železnica bola vybudovaná v roku 1900 zo Žiliny do Rajca. Poštový úrad je v Rajci a 2xtýždenne obecný listonoš donáša poštu. Pre peniaze si do Rajca chodí každý sám. Auto v obci ešte nemá nikto, ani lietadlo nikdy v obci nezosadlo. Telefonické a telegrafné vedenie do obce nie je vedené. Tiež rádio v obci nikto nemá.Národnosť
Všetci obyvatelia v Malej Čiernej sú odjakživa čistí Slováci. Neni pamätníka, že by tu bol býval nejaký člen iného národa. Býval tu kedysi Žid (ako krčmár). Cigánov tu tiež nebolo a ani neni.Nárečie
O nárečí v minulosti nevieme nič isté je, že dávnejší šľachtici Čerňanskí používali ako dorozumievaciu reč s úradmi latinčinu.
Mužský kroj
Ešte pred 60-70 rokmi sa muži obliekali takto: Mali bielu košeľu a nohavice z konopného plátna doma dorobeného. Nohavice mali na prednej strane ozdobu zo zelenej stužky. Po stranách bola zhora nadol prišitá tenká šnúrka zo zelenej látky. Na nohaviciach bol opasok asi 20cm široký na ktorom boli 3 mosadzné pracky a bol vybíjaný gombíkmi. Na plecia si obliekali halenu, ktorá bola tiež z bieleho súkna. Na hlave nosili veľké klobúky, ktoré sa dedili z otca na syna i na vnuka. Na nohách nosili krpce z kusa remeňa, ktoré mali asi 1cm široké a 2m dlhé remienky, ktoré si otočili okolo nohy špirálovito až vyše členkov. Ešte pred 50 rokmi nosili muži dlhé vlasy a ani v roku 1884 ani jeden dospelý človek nebol ostrihaný.Ženský kroj
Vydaté ženy nosili sukne v páse nazbierané, dolu široké. Na drieku v robotný deň „oplecky“ a v nedeľu „vizitky“ tzv. kabátec z farebnej látky (najčastejšie ružovej) a bledomodrú vizitku, ktorá siahala kúsok niže pása. V páse bola pritiahnutá a visiaca časť bola zriasená. V zime nosievali na pleciach prestieradlo z bieleho plátna a halenu prehodenú cez chrbát. Na hlave nosievali štvorcové šatky (ručníky) z delenu. Vlasy mali spletené do vrkoča a stočené nad tylom. Ešte pred 50 rokmi ženy nosili na hlave „krkule“, t.j. podlhovastý chumáč ražnej slamy zabalený v plátne. Na krkuli bol čepiec a na ňom „podvíčka“ okrútená 2x okolo hlavy, jeden koniec zahnutý pod bradu a k čepcu pripevnený špendlíkom.Slobodné ženy nosievali vlnené sukne prepásané listrovou zásterou s červeným živôtkom olemovaným zlatou nitkou. K živôtku boli prišité tzv. poly (dolná časť obleku), ktoré siahali asi 10 cm od päty. Tiež nosievali rukávce siahajúce po lakte a na pleci zdobené širokou výšivkou. Kasanice (spodné sukne) bývali z bieleho plátna. Na nohách nosili „kopyca“ tzv. ponožky upletené z vlny. Vlasy si dievčatá zapletali do jedného vrkoča na spodu previazaného farebnou stuhou a nosili ho voľne na pleciach. V zime, ako vydaté ženy nosili halenu.
Náboženský život
Všetci obyvatelia obce sú teraz rím-katolíckeho náboženstva. Podľa ústneho podania boli všetci tunajší obyvatelia v 14.sotorčí evanjelikmi a najdlhšie zostala vraj rodina Čerňanských. Cirkevne patrila obec vždy do Rajca a teraz sú obyvatelia silno nábožensky založení, najmä ženy. Mládež prichádzajúca zo sveta je slabšie založená.Zvonica
Asi uprostred dediny stojí medzi štyrmi lipami stará murovaná zvonica. Postavil ju asi pred 50 rokmi Adam Filo bez dovolenia na pánskom pozemku a po jej dokončení sa išiel ospravedlniť vdove Medňanskej, ktorá ho zato pochválila.Zvony
Zvon vážiaci asi 83kg, ktorý daroval nejaký Ignác sa za svetovej vojny zrekviroval na výrobu kanónov. Nový zvon občania kúpili v roku 1922 zo zbierky na ktorú výdatne prispeli vysťahovalci v Amerike.Kríže
Malá Čierna má výhodnú polohu a vedú z nej cesty na všetky svetové strany. Pri nich spravidla stoja kríže, ku ktorým sa viažu rôzne povesti. Pred Koňacou stojí kríz udržiavaný obcou, ktorý bol postavený v roku 1810. Tu údajne bratia Čerňanskí zabili hájnika zo súľovského pánstva s ktorým mali spory.Najstarší kríž je na Šefranici, bol postavený asi pred 250 rokmi. Tu vraj jeden z bratou Špánikovcov – Kušnierovcov zabil pre majetkové spory druhého brata.
Kríž na Konopnom luhu pri ceste do Veľkej Čiernej postavili Amerikáni v roku 1912. Kríž pri ceste do Jasenového postavili v roku 1913 tiež Amerikáni. Kríž na Marku do Hradnej postavil Ján Líška v roku 1917, keď tam kúpil majetok.
Cintorín
Cintorín bol začiatkom 17.storočia na Záhumní, kde sú teraz role. Terajší cintorín vznikol asi v roku 1850, (ako druhá tam bola pochovaná akási Čerňanská).Kaplnka
Každá i tá najmenšia obec má svoju dominantu. U nás je to miestna kaplnka „Povýšenia sv.Kríža“ ku ktorej sa upierajú zraky všetkých občanov v čase radosti i v čase smútku a bolesti.V jej stavbe sa rozhodlo na priateľskej pokonávke medzi rímskokatolickou stolicou v Malej Čiernej a Jánom Frátrikom- murárskym majstrom zo Žiliny dňa 5.septembra 1938. Ján Frátrik poveril Jána Babulu – murárského remeselníka, aby v jeho mene všetko potrebné zariadil. Ako tesársky majster pracoval na našej kaplnke Jozef Lednicky.
Vysvätená bola v máji 1942 vtedajším miestnym farárom, dekanom Alojzom Marsinom.
Škola, Učitelia
Rímskokatolícka ľudová škola bola postavená v roku 1905. Peniaze a materiál na stavbu školy dali občania. Predtým sa učievalo v súkromných domoch u Jána Filu, Michala Líšku. Ján Filo učil sám. U Líšku začal učiť Štefan Kurajský z Rajca, ktorý bol vyučený tkáčom. Okrem učiteľstva bol listonošom, obecným sluhom a hlásnikom. Za Kurajského sa postavila drevená škola v ktorej vyučoval a pôsobil v obci 35 rokov. Po ňom učil Jozef Kmetík (3.roky), Mikuláš Slyško (1.zimu), Jozef Černanský Bernát (mních) (1.zimu). Prvá diplomovaná učiteľka bola Matilda Literová z Plevníka, ktorá sa vydala za úradníka, ktorý v roku 1910 prevádzal komasáciu. Od roku 1910 do apríla 1912 Mária Feriančíková, od 1.decembra 1912 do jari 1913 Mária Janečková, ktorej umrela matka a ona potom od žiaľu ustúpila do kláštora Uršulíniek v Trnave. Od roku 1913 Piroška Holenyová, od roku 1913 do roku 1916 Gizela Hegedüsová, od roku 1916 do roku 1918 Jozefa Ďurčanská, od roku 1918 do roku 1920 Mikuláš Slyško miestny gazda. V roku 1921 nebolo učiteľa. Od roku 1922 vyučoval Jozef Benčík, potom výpomocní učitelia: Ružena Hrulčinová 1924, Emerencia Škrábiková, 1925 – 1928, Elena Beňová, od 1.9.1928 do 15.9.1929 Františka Hradilová, ktorá tu nacvičila prvé divadelné predstavenie. Od 15.9.1929 do 10.11.1930 A.Fábiková, od 1.9.1932 Anna JančovičováKnižnica
Obecná knižnica bola založená v roku 1926. Prvé knihy dal štát. 1.3.1926 mala knižnica 30 kníh. Knihy sa väčšinou nakupovali od Spolku sv. Vojtecha v Trnave. V roku 1935 má už knižnica 141 zväzkov a 23 čitateľov. Knihovníčkou je učiteľka Anna Jančovičová. Najviac čitateľov majú „Slovenské povesti.“Noviny
Do dediny chodia tieto noviny:- Slovák (týždenník)
- Robotnícke noviny
- Domovina
Časopisy
Z časopisov dochádzajú:- Slovenské pasienkárstvo
- Posol Božieho srdca
- Svätá rodina
- Serafínsky svet
- Posol sv. Gabriela
Kultúra
Celkove o nejakom kultúrnom živote v obci je ťažko hovoriť, bránia tomu hmotné a spoločenské pomery. Niekedy usporiada detské divadelné predstavenie učiteľka Jančovičová. Na jar bývajú prednášky o ovocinárstve. V zime prednáša pisateľ kroniky o sociálnom poistení a o daniach. Literárne prednášky ešte neboli. Kino nemáme.Šport: žiaci ľudovej školy hrávajú futbal, lyžujú na lyžiach, ktoré si sami spravia. Plávanie je tu neznáme – lebo nie je kde plávať.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Chotárne názvy obce a jej poloha
- z ihličnatých sú to, smrek, smrek červený, borovica, jedľa a jalovec (bôra tmavá).
VEREJNÍ ČINITELIA OBCE 1908 – 1990
Názov funkcie | Priezvisko | Meno | Prezývka | Obdobie | |
Richtár | Líška | Juraj | 1908 - 1912 | ||
Sliško | Michal | 1912 - 1915 | |||
Čerňanský | Anton | 1915 - 1922 | |||
Líška | Anton | Drozdík | 1922 - 1927 | ||
Starosta | Liška | Ondrej | Kuvik | 1927 - 1931 | |
Slyško | Vavrin | Krčmár | 1931 - 1945 | ||
Komisár | Slyško | Karol | Skrižliar | 1939 - 1945 | |
Richtár | Líška | Ján | Chlebiš | 1945 - 1946 | |
Líška | Štefan | Duhý | 1946 - 1950 | ||
Čerňanský | Valient | 1950 - 1953 | |||
Líška | Matúš | 1953 - 1960 | |||
Predseda MNV | Mikolka | Ján | 1960 - 1980 | ||
Buta | Anton | 1981 - 1987 | |||
Predseda obč.výboru | Krajči | Ján | 1987 - 1990 | ||
Spitzkopf | Anton | 1990 - 1990 | |||
Tajomník | Čerňanský | Jozef | 1960 - 1968 | ||
Mišová | Klementína | 1962 - 1980 |
NAŠI RODÁCI V DUCHOVNEJ SLUŽBE
Tadea Anna Čerňanská – rehoľná sestra
Po absolvovaní meštiackej školy v roku 1935 vstúpila do rehole františkánok v Bratislave, kde v roku 1937 prijala rehoľné rúcho.
Rehoľa ju dala vyštudovať za učiteľku pre materské školy. 13 rokov pracovala v Seredi s deťmi.
V roku 1950 vtedajší režim rehoľné sestry vylúčil zo škôl, preto ju preložili do nemocnice v Bratislave ako sanitárku, kde bola 8 rokov. Neskôr bola v Jasove, Ostrave a v Belušských Slatinách. Tu pôsobila ako vychovávateľka pre mentálne postihnuté deti. Potom ju na 5 rokov preložili do charitného domova v Slovenskej Lupči. (V súčasnosti je už 16 rokov v charitnom domove v Báči pri Dunajskej Strede.)
|
Pavol Čerňanský – kňaz salezián
Po skončení meštiackej školy v roku 1936, na gymnáziu v Šaštíne a neskôr v Trnave, vyštudoval a v roku 1946 zložil večné sľuby.
Za kňaza bol tajne vysvätený 26.12.1950 v Rožňave. Od roku 1970 až do roku 1998 bol správcom fary v Blesovciach.
|
Vilibalda Anna Čerňanská – rehoľná sestra
Po absolvovaní meštiackej školy v roku 1948 sa prihlásila o prijatie u Sestier Božského Vykupiteľa v Spišskej Novej Vsi, kde v roku 1950 prijala rehoľné rúcho. Potom 7 rokov pracovala v nemocnici v Prešove, neskôr v azylovom ústave pri Trebišove a 27 rokov pôsobila v Batizovciach, kde sa starala o chorých. (Od roku 1991 pôsobí v Košiciach na geriatrickom oddelení.)
|
ZAUJÍMAVOSTI ZO ŽIVOTA OBCE 1928 – 1990
- Založenie Červeného kríža sa spája so založením Hasičského zboru v roku 1928. Prvým zdravotníkom bol Štefan Liška. Ďalšími pokračovateľmi boli Oldrich Kráľ, Ondrej Brodňan a od roku 1977 Ladislav Čerňanský.
- Počas II. svetovej vojny prežili útrapy koncentračných táborov aj muži našej obce: Ondrej Líška, Jozef Filo, Ondrej Novosad a Ondrej Sýkora.
- Elektrická energia bola do obce zavedená na štátne trovy v roku 1947 za starostu Štefana Líšku.
Poznámka: prvý osvetlený dom v obci v novembri 1947 bol dom č.17, kde býval obecný hlásnik a kde po večeroch montéri naťahovali elektrické drôty, hrávali karty. Druhý osvetlený dom mal v decembri 1947 starosta obce.
- Telefón pre MNV bol zavedený do obce taktiež v roku 1947.
- V 50-tych rokoch boli v obci poslednými obecnými hlásnikmi Dominik Špánik a Vincent Čerňanský.
- Po zavedení elektriky do našej obce začiatkom 50-tych rokov, bolo možné vidieť novinku v obci. Vtedy chodilo po dedinách pojazdné kino. Keď prišlo auto na Konopný luh, začalo trúbiť a už celá dedina vedela, že prišlo kino. Premietalo sa v škole. Zriadila sa premietacia kabína na obecnom dome, kúpila sa premietačka. V roku 1963 – 1966 bolo zaujímavosťou v obci, že sme si zriadili aj „letné kino“, t.j. premietalo sa vonku. Hľadisko bolo uprostred dediny, pričom premietacie plátno nahradila sypáreň, kde bola vápnom na stenu namaľovaná plocha. Toto bolo veľmi populárne pre našich občanov a bola to rarita, lebo nikde v okolitých dedinách takéto letné kino nemali. Kino sa premietalo pravidelne až do zbúrania obecného domu v roku 1974. V novopostavenom kultúrnom dome sa už premietanie neobnovilo. V roku 1980 sa pár nadšencov pokúsilo o znovuobnovenie tradície kina v obci. Začalo sa premietať v starej škole, kde sa na chodbe postavila premietacia kabína – pre malý záujem zakrátko kino zaniklo, keďže v tom čase bola už televízia takmer v každom dome a podaktorí občania mali už aj video.
- Jednotné roľnícke družstvo bolo založené v obci 10.10.1959 a prvým predsedom sa stal Ondrej Slyško, potom boli Gašper Líška a Anton Buta.
- Do obce prišiel prvý autobus 5.marca 1960.
- Športový oddiel TJ v roku 1963 založili nadšenci futbalu a jeho prvým predsedom, trénerom a organizátorom všetkých akcii bol v jednej osobe Oldrich Kráľ. Pred tým hrávali futbal na Rovienkoch. Schádzali sa na povel hlavného rozhodcu Petra Čerňanského, ktorý ich búchaním lopty zvolával. V roku 1965-66 uvoľnilo družstvo vtedajšie JRD pozemok na nové futbalové ihrisko v doline na Rybníkoch.
- Organizácia Zväzu žien vznikla v obci v roku 1965 a prvou predsedníčkou bola Mária Lišková. Najväčší rozmach dosiahla organizácia v roku 1982, kedy sa do tohto Zväzu prihlásila väčšina žien obce. Zväz viedla až do roku 1990 predsedníčka Emília Tvrdoňová. Organizovala rôzne akcie – kurz šitia, pečenia, zájazdy žien a vytvorila spevácku skupinu z radov žien, ktorú sprevádzala hrou na harmonike. Po nežnej revolúcii sa organizácia rozpadla.
- V roku 1967 náš občan Emil Čerňanský v chodeckej skupine pod vedením chodca Juraja Puciho prešiel pešo cez celé Slovensko a to z Čiernej nad Tisou do Bratislavy za päť dní, pričom ich denný priemer bol asi 72km.
- JRD končí svoju činnosť 31.12.1968, kedy prechádza pod správu ŠM Rajec ako samostatný hospodársky dvor Malá Čierna.
- Vodovod v obci sa začal budovať za pomoci občanov 1968 pod vedením predsedu MNV Jána Mikolku.
- Na vrchu Dubová bývala známa vojenská rozhľadňa Viecha – rok 1969. Bola z dreva a mala 4.poschodia.
- Za veľkej pomoci našich občanov bola postavená v roku 1975 nová budova kultúrneho domu.
- Zbor pre občianske záležitosti začal pracovať v roku 1975 a pripravoval rôzne akcie–vítanie detí do života, posedenie so staršími spoluobčanmi, rozlúčka s brancami. Jeho predsedami boli Rudolf Čerňanský a Oľga Slyšková.
- Asi od roku 1976 máme v obci zberateľa starožitností a numizmatiky. Je ním náš občan Karol Slyško, nazývaný – Obchodník. Toto oslovenie dostal na základe toho, že dlhé roky predával v obci v obchode s Rozličným tovarom.
- Náš rodák Ladislav Zachar v rokoch 1976 – 1986 boxoval I. ligu za ZŤS Dubnica nad Váhom, pričom jeho najväčším úspechom bolo I. miesto na majstrovstvách Československa v roku 1984.
- Poslednou učiteľkou v škole bola Antónia Huljaková. Škola do ktorej chodievali deti od 1 do 4 ročníka, skončila svoju činnosť v školskom roku 1977/78. Deti našej obce od začiatku školského roka 1978/79 dochádzajú už od prvého ročníka do Rajca.
- Koncom 50-tých rokov v roku 1958 vznikla v obci spoločenská organizácia Zväzarm. Prvým predsedom bol zvolený náš rodák František Slyško a jeho ďalšími nasledovníkmi boli: Pavol Čerňanský, Karol Čerňanský, a posledným bol Vladimír Ďurčanský. Hospodármi organizácie boli Ján Čerňanský a Rudolf Čerňanský. Zväzarm vlastnil strelné zbrane: malorášky a vzduchovky, poľný spojársky telefón a hvezdársky ďalekohľad na stojane, ktorý býval postavený na Vŕšku a naši občania ho s obľubou využívali na pozorovanie okolitých dedín a prírody. Organizácia vyvíjala rôzne športové a spoločenské akcie. Poriadala tiež súťaže v obci na Rybníkoch i v okrese Žilina pod Budatínskym hradom v streľbe na terč z malorášky i zo vzduchovky, hod do diaľky gumovým granátom a Sokolovské preteky brannej zdatnosti na lyžiach – bežkách, ktoré boli medzi občanmi a hlavne mládežou značne obľúbené a sledované. Činnosť Zväzarmu bola ukončená v roku 1968.
- V roku 1980 sa obec ako nestredisková pričlenila k mestu Rajec.
- V 70.80-tých rokoch bola v obci (založená) aktívna spoločenská organizácia DO-SZM. (Dedinská organizácia- Slovenský Zväz mládeže.) Počas jeho trvania sa v organizácii vystriedalo viac predsedov. Boli nimi: Marián Líška, Ladislav Tvrdoň, Anna Sýkorová, Anna Ďurčanská, Oľga Slyšková, Anton Spitzkopf. Mládežníci mávali veľa rôznych kultúrnych a spoločenských akcii, na ktorých sa vo väčšom počte radi zúčastňovali. Poriadali víkendové schôdzky na starom obecnom dome v sále, kde pri hudbe z kotúčového magnetofónu hrávali rôzne hry, stolný tenis, tancovali, besedovali, nacvičovali estrády i divadelnú hru „Kamenný chodníček“, ktorú chodili hrávať po okolitých dedinách a do kúpeľov v Rajeckých Tepliciach. Poriadali tiež tanečné zábavy a fašiangový sprievod dedinou. Organizovali turistické pešie túry do Hradnej a Súľova. Obľúbený bol štafetový beh do Vrch Teplej pri príležitosti výročia SNP k pamätníku padlých partizánov s kladením venca a kondičný beh do Malých Ledníc po skončení májovej pobožnosti svätého ruženca. Absolvovali zájazd do Poľska a stanovali v Maďarsku. Hrávali futbal na Rovienkoch a mali aj vytvorenú ženskú futbalovú jedenástku. Tiež si založili kapelu „Boží šramot.“ Radi sa stretávali v letných mesiacoch po večeroch na Podháji, kde pri harmonike a speve opekali slaninu. Chodievali na Vŕšok páliť „Jánske ohne“. Na Štedrý večer sa schádzali uprostred dediny pri sypárni a chodili po domoch spievať Vianočné koledy a pred polnocou hromadne išli peši na polnočnú svätú omšu do Rajca. Po zatvorení obecného domu im pridelil Obč. výbor v škole, ktorá istý čas chátrala, miestnosť triedy, kde si zriadili posilňovňu a tiež jej priestory využívali na schôdze a diskotéky. Medzitým sa budova školy nanovo pokryla plechom, omietla a vymaľovala. Na záver, treba spomenúť i humánny čin a to že sa pričinili o výsadbu stromčekov za Markom, smerom na Dúbie a za utŕžené peniaze nakúpili hračky deťom v Detskom domov v Domaniži.
- Od roku 1986 vykonáva funkciu knihovníka v obecnej knižnici náš občan Rudolf Čerňanský.
- V roku 1989-90 sa škola stala klubovňou Občianskeho výboru obce.
- Najmladší kríž – je to vlastne dvojkríž, postavili občania na Vŕšku a vysvätený bol 16.9.1990 správcom Rajeckej farnosti vdp. Michalom Kebluškom na sviatok Povýšenia svätého kríža. Bola to pre obec slávnostná udalosť, na ktorej sa zúčastnili občania vo väčšom počte.
- ...V kríži je pokoj. Všetka bieda pochádza len odtiaľ, že nechápeme a nemilujeme hodnotu kríža...
Sv. Ján Mária Vianney
- Od roku 1989 náš kostolík udržuje v čistote s peknou kvetinovou výzdobou pani kostolníčka Mária Filová. Táto práca si vyžaduje hodne času a obetavosti. Bez nároku na mzdu pripravuje všetko potrebné k slúženiu sv. omše, spovede, svadbe, pohrebu. Chystá obetné dary na hody, výzdobu na Vianočné sviatky, vije vence, perie. Tiež šije alby a ornáty pre kňazov a obleky pre miništrantov i vyšíva prestierania na oltár. Vedie si účtovnú knihu, za milodary od občanov nakupuje veci potrebné k vysluhovaniu sviatostí. Pri upratovaní kostola jej dlhé roky pomáha Františka Čerňanská.